انحراف و رانت در واگذاری زمین های صنعتی به سرمایه گذاران را از بین می بریم

انحراف و رانت در واگذاری زمین های صنعتی به سرمایه گذاران را از بین می بریم |

  • خانه
  • | استان ها
  • | قزوین

| کد خبر: ۱۳۶۴۸۸۱ ارسال به دیگران | پرینت انحراف و رانت در واگذاری زمین های صنعتی به سرمایه گذاران را از بین می بریم

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین گفت: با واگذاری زمین های صنعتی به سرمایه گذاران به صورت شفاف و الکترونیکی و از طریق سامانه هر گونه رانت و انحراف در این زمینه را به حداقل می رسانیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی برنا از قزوین؛ به مناسبت روز خبرنگار و نیز تاسیس صنایع کوچک رضا صفاری مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان به همراه عزیزالله افضلی رئیس سازمان صمت استان عصر سه شنبه با حضور در نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ گفتند.

رضا صفاری در این نشست اظهارداشت: دو ماموریت مهم آماده سازی زیرساخت های صنعتی و حمایت از صنایع کوچک با شرکت شهرک های صنعتی استان است که با تلاش مجموعه همکاران و معاونت ها در این راستا اقدام می کنیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر 15 شهرک و ناحیه صنعتی دولتی و 3 شهرک خصوصی در استان فعال شده و زمین های در اختیار ما 4861 هکتار است که 2 هزار و 772 هکتار آن عملیاتی شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین تصریح کرد: 2 هزار و 39 هکتار از این زمین ها به صورت صنعتی است که تاکنون با عقد 2946 قرارداد این زمین ها برای تولید واگذار شده است.

image_2022_8_17-0_0_55_719_54j

وی بیان کرد: در حال حاضر تعداد 950 قرارداد به بهره برداری رسیده و از مجموع 807 طرح صنعتی تعداد 374 مورد به صورت زمین خالی، 59 طرح در مرحله دیوارکشی، 320 مورد نصب سوله و 94 مورد در مرحله نصب ماشین آلات صنعتی است.

صفاری با تعریفی از واحدهای صنعتی کوچک و متوسط اظهارداشت: واحدهای صنعتی که تا 9 نفر شاغل دارد بعنوان صنایع خرد، بین 10 تا 49 نفر صنایع کوچک، تعداد 50 تا 149 نفر به عنوان واحد متوسط و اشتغال بالای 150 نفر را واحد بزرگ محسوب می کنند.

image_2022_8_17-0_0_55_973_V4h

60 درصد اشتغال استان در صنایع کوچک است

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین یادآورشد: حدود 90 درصد واحدهای صنعتی استان قزوین در ردیف صنایع کوچک و متوسط محسوب می شود که 60 درصد اشتغال استان در این واحدها محقق شده است.

وی بیان کرد: شبکه سازی و تشکیل خوشه های صنعتی و استفاده از همه ظرفیت های واحدهایی که با کمتر از 50 درصد ظرفیت کار می کنند و نیز احیای واحدهای راکد یکی از اولویت های ما در سال جاری است.

صفاری تصریح کرد: امسال 24 واحد راکد و نیمه تعطیل با اقدامات انجام شده به چرخه تولید بازگشته است.

تعطیلی 50 واحد تولیدی در شهرک های صنعتی استان

این مدیر صنعتی بیان کرد: در شهرک های صنعتی استان در حال حاضر حدود 50 واحد صنعتی تعطیل شده و 50 واحد نیز با کمتر از نصف ظرفیت فعالیت می کند و 139 واحد نیز غیرفعال شده که مهمترین مشکلات آنها سوء مدیریت، تجهیزات فرسوده و قدیمی، نبود مواد اولیه، نداشتن بازار فروش و به روز نبودن تولیدات آنهاست.

61919594

صفاری یادآورشد: برای حمایت از واحدهای تولیدی مستقر در شهرک های صنعتی استان اقدامات موثری در دستور کار قرار گرفته و با مطالعات امکان سنجی و کمک به توسعه بازار و فروش محصولات، شناسایی بازارهای هدف، تامین مواد اولیه و توانمندسازی فرآیند تولید را در دستور کار قرار داده ایم.

وی بیان کرد: برای حضور واحدهای تولیدی در نمایشگاه های داخلی و خارجی نسبت به پرداخت یارانه اقدام کرده ایم و اعزام هیئت ها به کشورهای هدف نیز از یارانه برخوردار شده اند.

راه اندازی 4 کنسرسیوم صادراتی در استان

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین اظهارداشت: در سال گذشته با راه اندازی 4 کنسرسیوم صادراتی بیش از 422 هزار یورو ظرفیت صادراتی در دستور کار قرار گرفت و در این راستا نیز جذب سرمایه گذار و شرایط سهل برای شرکت در نمایشگاههای داخلی و خارجی نیز مهیا شد.

صفاری گفت: خوشبختانه در سال گذشته توانستیم در جذب سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی رتبه سوم کشوری را کسب کنیم که این موفقیت بیانگر برنامه ریزی مناسب و اصولی و بسترسازی مطلوب انجام شده است.

168881502

وی در خصوص سرمایه گذاری خارجی در شهرکهای صنعتی نیز اظهارداشت: در حال حاضر 20 سرمایه گذار خارجی از کشورهای مختلف بالغ بر 500 میلیون یورو در شهرکها برای تولید سرمایه گذاری کرده اند.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین بیان کرد: در تفاهم با کشورهای آسیایی و اروپایی زمینه اعزام صنعتگران برای دوره های تخصصی مهیا شده و تاکنون تعدادی به کشور آلمان اعزام شده اند.

صفاری گفت: در شهرک سازی و بازپس گیری زمینهایی که به تولید منجر نشده با تاکید استاندار محترم برنامه ویژه ای داریم و با تشکیل سه جلسه حل اختلاف و داوری در 9 ماه گذشته بیش از 60 پرونده قراردادهای راکد و غیرفعال بررسی شد.

وی اظهارداشت: در این بررسی ها تعداد 150 پرونده تعیین تکلیف شدند و به 250 واحد نیز اخطار داده شد که تعهدات خود را انجام دهند.

صفاری بیان کرد: در دولت سیزدهم 186 متقاضی سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی داشتیم که 139 هکتار زمین به آنها واگذار شد که در آنها 49 هزار و 777 میلیارد ریال سرمایه گذاری صورت گرفته و برای 6 هزار نفر شغل ایجاد شده است.

image_2022_8_17-0_0_56_217_N7f

واگذاری الکترونیکی زمین برای شفاف سازی کارها

این مدیر صنعتی اضافه کرد: شفاف سازی و ایجاد شرایط مساوی برای استفاده از اطلاعات در خصوص زمین ها از این پس واگذاری زمین به صورت الکترونیک و از طریق سامانه خواهد بود تا شفاف سازی انجام شود.

صفاری گفت: با توجه به محدودیت زمین در لیا و کاسپین این واگذاری به صورت مزایده انجام شده تا هر کسی که اهلیت و شرایط لازم را داشته باشد از طریق سامانه درخواست خود را ارائه کند.

وی اظهارداشت: با این روش 11 قطعه زمین در کاسپین یک و 4 قطعه زمین در شهرک صنعتی لیا به صورت مزایده واگذار شده که شرایطی چون مستقر بودن در شهرک های صنعتی، ثبت اختراع، اشتغالزایی بالا، دوستدارمحیط زیست بودن طرح و سایر موارد از اولویت ها و شاخص های واگذاری است.

صفاری افزود: تلاش می کنیم انحراف در واگذاری زمین به سرمایه گذاران صنعتی حداقل برسد و رانت حذف شود که این کار با الکترونیکی شدن کارها ممکن می شود.

310 میلیارد تومان مصوبات سفر ریاست جمهوری برای تامین زیرساختها

وی اضافه کرد: در سفر ریاست جمهور مبلغ 310 میلیارد تومان برای ایجاد زیرساخت در شهرک های صنعتی مصوب شده که شش پست فوق توزیع در کنار سایر تجهیزات برای شهرک ها نصب خواهد شد.

صفاری اظهارداشت: تامین آب از محل پساب های صنعتی، ساخت و تکمیل تصفیه خانه های صنعتی در دستور کار قرار دارد به طوری که تاکنون تصفیه خانه های لیا، آراسنج و خرمدشت در دست ساخت قرار گرفته است.

4575888

وی یادآورشد: در سال گذشته 195 میلیارد تومان برای تکمیل زیرساختهای شهرک های صنعتی استان هزینه شد و امسال نیز اقدامات موثری در این زمینه صورت خواهد گرفت.

صفاری گفت: در حال حاضر 7 ایستگاه آتش نشانی احداث و 15 دستگاه خودروی اطفای حریق برای شهرک های صنعتی خریداری شده و احداث ایستگاه آتش نشانی در شهرک صنعتی حکیمیه نیز در دست اجراست.

وی در خصوص حمایت از صنعت کفش دانسفهان نیز گفت: کفش دانسفهان ظرفیت بسیار خوبی است که در قالب خوشه صنعتی مصوب شده و برای توسعه و حمایت از آن برنامه داریم و ایجاد کارگاههای تخصصی نیز در دستور کار است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین بیان کرد: مسئولیت ایجاد منطقه ویژه اقتصادی به شرکت شهرک های صنعتی استان واگذار شده و در کنار آن ساماندهی منطقه چرم سازی برای تبدیل شدن به یک شهرک خصوصی، ساماندهی اصناف تولیدی و توزیعی، دریافت مجوز دو شهرک صنفی جدید در سفر ریاست جمهوری، ایجاد شهرک انرژی در دستور کار و اولویت های دیگر این شرکت است.

فعالیت 42 شرکت دانش بنیان در شهرک های صنعتی

وی در خصوص حمایت از شرکت های دانش بنیان نیز گفت: در راستای تحقق شعار سال موضوع حمایت از شرکت های دانش بنیان را نیز در اولویت دیگر برنامه های خود قرار داده ایم که در حال حاضر 42 واحد صنعتی دانش بنیان در استان شکل گرفته و فعال شده است.

صفاری بیان کرد: با امضای تفاهم نامه با پارک علم و فنآوری در حمایت از تامین سرمایه برای ایده های قابل تبدیل به محصول تعداد 8 کارگاه مهارتی در شهرک صنعتی کاسپین شماره دو تاسیس خواهد شد که این کارگاهها به شرکت های دانش بنیان اجاره داده می شود.

ثث

پایش و راه اندازی 29 واحد صنعتی تعطیل شده

وی گفت: با تشکیل کمیته پایش توانستیم 29 طرح صنعتی تعطیل شده را پایش کرده و راه اندازی کنیم و امسال هم 90 هکتار فاز عملیاتی جدید در شهرک ها اضافه شده که 78 قطعه زمین در 31 هکتار آن واگذار شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین در ادامه از تلاش خبرنگاران در اطلاع رسانی و انعکاس اخبار مربوط به فعالیتهای صنعتی و تولیدی تشکر و قدردانی کرد.

انتهای پیام

لینک کپی شد ارسال به دیگران

وبگردی

شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین رضا صفاری

عناوین مرتبط

  • معافیت مالیاتی ۳۰ واحد تولیدی مستقر در شهرک صنعتی کاسپین مجددا برقرار شد

  • رسانه ها صدای رسای صنعتگران و تولیدکنندگان هستند/ برنا رسانه ای اخلاق مدار و حرفه ای است

  • صنایعی که در مدیریت مصرف انرژی همکاری می کنند تشویق شوند

  • سرمایه گذاران در شهرک انرژی قزوین از مشوق های دولتی برخوردار می شوند

  • 14 خاستگاه نیروگاه خورشیدی در استان قزوین به سرمایه گذاران معرفی می شود

نظر شما

نام ایمیل نظر خود را بنویسید: ارسال

Author: adminweb