تحولات اوکراین| آمادگی سازمان ملل برای سازماندهی سفر کارشناسان آژانس به نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیه / زلنسکی: مذاکره با روسیه تنها پس از خروج نظامیان روسی ممکن است

دلار در کف قیمت ۳ ماهه؛ همه تماشاچی بازار ارز شدند

آغاز تحویل اموال مسروقه مشتریان بانک ملی/ شناسایی و احراز مالکیت اموال تمام شد

۱۱میلیون تومان به حساب معلمان واریز می‌شود

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۱/۰۵/۲۶؛ طلا ارزان شد؟

❮❯ تحولات اوکراین| آمادگی سازمان ملل برای سازماندهی سفر کارشناسان آژانس به نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیه / زلنسکی: مذاکره با روسیه تنها پس از خروج نظامیان روسی ممکن است

  • ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ – ۰۹:۳۰
  • اخبار بین الملل
  • اخبار اروپا

تحولات اوکراین| آمادگی سازمان ملل برای سازماندهی سفر کارشناسان آژانس به نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیه / زلنسکی: مذاکره با روسیه تنها پس از خروج نظامیان روسی ممکن است

رئیس‌ جمهوری ترکیه با اطمینان از اینکه درگیری‌ها در اوکراین در نهایت بر سر میز مذاکره خاتمه خواهد یافت و آقایان زلنسکی و گوترش نیز با او موافق هستند، گفت: آنکارا به تلاش‌ برای حل بحران اوکراین ادامه داده و جامعه جهانی نیز باید در این راستا تلاش کند.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، عصر روز پنج‌شنبه نشست سه‌جانبه بین ولادیمیر زلنسکی، رئیس ‌جمهوری اوکراین، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در شهر لووف (در غرب اوکراین) به پایان رسید که حدود یک ساعت بطول انجامید. در این دیدار موضوع درگیری‌های نظامی در مجاورت نیروگاه اتمی زاپوروژیه و لزوم تامین امنیت این تاسیسات، روند اجرای توافقنامه صادرات غلات و همچنین موضوع بازسازی اوکراین پس از جنگ مورد بحث و بررسی طرفین قرار گرفت.

در جریان کنفرانس مطبوعاتی در پایان این دیدار سه جانبه، رهبر ترکیه یادآور شد که قصد دارد نتایج مذاکرات لووف را به اطلاع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه قرار دهد. اردوغان همچنین تاکید کرد که آنکارا آماده کمک به از سر گیری روند مذاکرات بین مسکو و کی‌یف است.

آنتونیو گوترش نیز به نوبه خود در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی پس از دیدار با زلنسکی و اردوغان اعلام کرد، در صورتی که تصمیم مقتضی از سوی مقامات روسیه و اوکراین مورد حمایت قرار بگیرد، سازمان ملل می‌تواند تدارکات و امنیت را برای بازدید کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) از نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیه فراهم کند و از قابلیت‌های لجستیکی و امنیتی در اوکراین برای حمایت از این ماموریت، مشروط به موافقت دو طر روسی و اوکراینی برخوردار است.

البته وی یادآور شد که سازمان ملل تنها در صورتی می تواند از بازدید بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیه حمایت کند که این ماموریت از طریق کی‌یف انجام شود. دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد که منطقه نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیه باید غیرنظامی شود و تمامی نیروهای نظامی و تجهیزات آنها باید این منطقه را ترک کنند. وی گفت: «کلیه تجهیزات و پرسنل نظامی باید از محوطه این نیروگاه خارج شوند و ضروری است تا از استقرار بیشتر نیروها و تجهیزات در این تاسیسات اجتناب شود.»

پیش از این گزارش شد که رئیس جمهوری اوکراین در گفتگویی دوجانبه با دبیرکل سازمان ملل، در خصوص جزئیات بازدید آژانس از نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیه به توافق رسیده است. در این رابطه دفتر ریاست جمهوری اوکراین تاکید کرد که ماموریت آژانس بین المللی انرژی اتمی "باید به روش قانونی و تنها از طریق سرزمینی عاری از حضور مهاجمان انجام شود."

لئونید اسلوتسکی، رئیس کمیته امور بین‌الملل دومای دولتی روسیه شب گذشته ابراز عقیده کرد که گفت‌وگوهای سه جانبه بین روسای جمهوری ترکیه و اوکراین و دبیرکل سازمان ملل که روز پنج‌شنبه در لووف برگزار شد، نتوانسته تضمین لازم برای پایان دادن به باج‌گیری هسته‌ای طرف اوکراینی را ارائه دهد و وضعیت نیروگاه زاپوروژیه همچنان خطرناک و حملات به محوطه آن ادامه دارد.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز صد و هفتاد و هفتم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

زلنسکی شرط لازم را برای از سر گیری مذاکرات با روسیه را نام برد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین شب گذشته پس از گفتگو با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که مذاکره با مسکو تنها پس از خروج نیروهای نظامی روسی از مناطق تحت اشغال آنها امکان پذیر خواهد بود. زلنسکی گفت: برای آغاز مذاکرات صلح، روسیه باید ابتدا سرزمین‌های اشغالی را ترک کند.

پیش از این، منابع خبری در آنکارا یادآور شدند که اردوغان در نشست لووف می خواهد از زلنسکی برای سازماندهی دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دعوت کند.

پیش از آن، میخائیل پودولیاک، مشاور رئیس دفتر رئیس جمهوری اوکراین گفته بود که ظاهراً دست یابی به توافق با روسیه غیرممکن است. به گفته وی، شرایط برای انجام مذاکرات، تنها در صورت شکست تاکتیکی روسیه در میدان نبرد امکان پذیر خواهد شد.

یوری اوشاکوف، مشاور سیاسی رئیس جمهوری روسیه نیز یادآور شد که اگر مذاکرات روسیه و اوکراین از سر گرفته شود، شرایط آنها با قبل متفاوت خواهد بود. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز تاکید کرد که مقامات کی‌یف باید با شروط روسیه موافقت کند.

اردوغان: نتایج مذاکرات با زلنسکی و گوترش را به اطلاع پوتین خواهم رساند

رجب طیب اردوغان، رئیس ‌جمهوری ترکیه شب گذشته در کنفرانس مطبوعاتی پس از دیدار سه جانبه با ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در شهر لووف اعلام کرد که قصد دارد با ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه نیز درباره نتایج مذاکرات انجام شده با گفت‌وگو کند.

رهبر ترکیه گفت: «ما نتایج همه دیدارهای انجام شده امروز خود را با آقای پوتین در میان گذاشته و ارزیابی خواهیم کرد.»

اردوغان همچنین از آمادگی ترکیه برای ایفای نقش میانجی در مذاکرات مسکو و کی‌یف خبر داد و یادآور شد: «شخصاً همچنان معتقدم که مناقشه نظامی کنونی در نهایت بر سر میز مذاکره خاتمه خواهد یافت. آقایان زلنسکی و گوترش هم در این خصوص با من توافق دارند. همه چیز در خصوص یافتن کوتاه ترین و عادلانه ترین مسیر برای رسیدن به پای میز مذاکره است. من معتقدم که می توان مذاکرات را بر اساس پارامترهایی که در ماه مارس در استانبول شکل گرفت، از سر گرفت.»

رئیس ‌جمهور ترکیه گفت: ما آماده‌ایم تا بار دیگر به‌عنوان یک تسهیل‌کننده یا میانجی عمل کنیم تا همه حمایت‌های ممکن در راه رسیدن به این هدف را انجام دهیم.

اردوغان افزود: «ما نسبت به درگیری‌های جاری در اطراف نیروگاه اتمی زاپوروژیه ابراز نگرانی کردیم. ما نمی خواهیم چرنوبیل جدیدی را تجربه کنیم. از آنجایی که ترکیه از یک سو تلاش می کند تا به مناقشات از طریق راه حل دیپلماتیک پایان دهد و از سوی دیگر از دوستان اوکراینی خود حمایت کند، به تلاشهای خود در این رابطه ادامه خواهیم داد.»

به گفته وی، از اول ماه آگوست تاکنون، 25 کشتی حامل 625 هزار تن محصولات کشاورزی در چارچوب توافقنامه غلات از بنادر اوکراین خارج شده و بدین ترتیب، توافقات در خصوص صادرات غلات اوکراین با موفقیت در حال اجرا بوده و تأثیر مثبتی نه تنها در اوکراین، بلکه در سراسر جهان داشته است.

ایندیپندنت: اردوغان قصد دارد نفوذ ترکیه بر اوکراین را تقویت کند

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت شب گذشته گزارش داد که هدف رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از شرکت در مذاکرات سه جانبه در شهر لووف، افزایش نفوذ آنکارا بر کی‌یف است و مایل است موقعیت کشورش در حل و فصل مناقشه کنونی در اوکراین را حفظ کند.

مفسر این روزنامه در تحلیلی نوشت: اردوغان خود را به عنوان یک دولتمرد منطقه‌ای می داند که قادر به گفتگو با رهبران جهان است. ترکیه از لحاظ جغرافیایی، دیپلماتیک و راهبردی در موقعیت منحصر به فردی قرار دارد. اردوغان نقشی را ایفا می‌کند که ظاهراً حتی دبیرکل سازمان ملل هم نمی‌تواند آن را بازی کند.

البته در این مقاله یادآوری شده که کشورهای غربی از تلاش ترکیه برای تقویت روابط خود با روسیه نگران هستند، ولی اوکراین ممکن است از ایفای نقش میانجی گری اردوغان نفع ببرد و اقدامات آنکارا در نهایت به پایان درگیری نظامی در این کشور بیانجامد.

حمایت وزارت امور خارجه آمریکا از تلاش‌های آژانس برای تضمین امنیت در تاسیسات هسته‌ای اوکراین

ند پرایس، رئیس دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه آمریکا بامداد امروز، جمعه در نشست مطبوعاتی منظم خود برای خبرنگاران اعلام کرد که ایالات متحده از تلاشهای آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) برای تضمین امنیت در تاسیسات هسته‌ای اوکراین حمایت می کند.

این دیپلمات گفت: «ما به حمایت از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای انجام تعهدات [فنی] پادمان‌ها برای کمک به اوکراین در تضمین امنیت در تأسیسات هسته‌ای‌ این کشور ادامه می‌دهیم».

پرایس همچنین خواستار دسترسی کارشناسان آژانس به نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیه به شیوه‌ای شد که به طور کامل به حاکمیت اوکراین برای تضمین ایمنی نیروگاه و کنترل بر مواد هسته‌ای آن احترام گذاشته شود.وی بار دیگر تاکید کرد که ایالات متحده به شدت نگران این وضعیت است که روسیه کنترل خود بر این نیروگاه را حفظ کرده است.

پرایس استدلال کرد که ایالات متحده از گزارشاتی آگاه شده که گفته می‌شود «نیروهای نظامی روسی» علیه کارکنان نیروگاه زاپوروژیه «از خشونت» استفاده می‌کنند. او مدرکی برای حمایت از این ادعای خود ارائه نکرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اقدامات روسیه در این نیروگاه را نادیده گرفتن بدون پروای کلیه قوانین ایمنی هسته‌ای نامید که باید "به شدیدترین صورت" محکوم شود. ند پرایس گفت: ما به همراه متحدان و شرکای خود از روسیه می خواهیم که تمام اقدامات نظامی در تاسیسات هسته‌ای اوکراین یا نزدیک آنها را متوقف کند و کنترل کامل نیروگاه زاپوروژیه را به اوکراین بازگرداند.

بلینکن پروتکل‌های پیوستن سوئد و فنلاند به ائتلاف را به ناتو تحویل داد

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا اسناد مربوط به تصویب پیوستن فنلاند و سوئد به این ائتلاف از سوی ایالات متحده را به مقامات ناتو تحویل داد.

بلینکن شب گذشته این موضوع را در پیامی توییتری اعلام کرد و نوشت: «امروز اسناد تصویب ایالات متحده را به عنوان آخرین گام در روند تصویب الحاق کشورهای فنلاند و سوئد به ناتو در اختیار سپرده گذار پیمان آتلانتیک شمالی قرار دادم.»

پیش از این جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، پروتکلهای الحاق سوئد و فنلاند به پیمان آتلانتیک شمالی را امضا کرد و ابراز امیدواری کرد که دیگر کشورهای متحد در ناتو نیز به زودی روند تصویب این اسناد را تکمیل کنند. به عقیده بایدن، ورود سوئد و فنلاند به ناتو، جهان را امن‌تر خواهد کرد.

رویترز: آمریکا قصد دارد تا 800 میلیون دلار دیگر کمک نظامی به اوکراین اختصاص دهد

خبرگزاری رویترز شب گذشته به نقل از منابع خبری خود گزارش داد که دولت ایالات متحده در حال آماده سازی بسته کمک نظامی 800 میلیون دلاری جدید برای اوکراین است که ممکن است روز جمعه اعلام شود.

بر اساس این داده‌ها، از اختیارات جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا برای تخصیص این کمک نظامی استفاده خواهد شد ه به او اجازه می‌دهد تا سلاح‌ها را از زرادخانه‌های آمریکایی منتقل کند.

در عین حال یک مقام آگاه دیگر احتمال موکول شدن اعلام کمک نظامی جدید آمرریکا به اوکراین برای هفته آینده را رد نکرد. وی یادآور شد که ممکن است هزینه نهایی بسته نیز تا حدودی تغییر کند.

در ایالات متحده نگران عواقب معرفی روسیه به عنوان کشور حامی تروریسم هستند

روزنامه پولیتیکو (Politico) بامداد امروز، جمعه گزارش داد که وزارت امور خارجه آمریکا به کنگره این کشور در خصوص بروز مشکلاتی در صورت به رسمیت شناختن روسیه به عنوان "کشور حامی تروریسم" هشدار داده است.

در این مقاله آمده است: «به گفته منابع متعددی که از نزدیک با این گفتگوها آشنا هستند، مقامات وزارت خارجه در روزهای اخیر مشکلات جدی این طرح قانونگذاری را برای دفاتر کنگره مطرح کرده‌اند. وزارت امور خارجه نگران است که گنجاندن روسیه در فهرست کشورهای حامی تروریسم، ممکن است توافقات مربوط به اجازه خروج کشتی‌های حامل غلات از بنادر اوکراین را به خطر بیندازد. در این صورت عمل کردن طرف روسی به بخشی از قرارداد غذایی منعقد شده در استانبول مورد تردید قرار خواهد گرفت.

پیش از این، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، ابراز امیدواری کرد که ایالات متحده به خوبی درک کند که اگر کنگره آمریکا روسیه را "کشوری حامی تروریسم" اعلام کند، بهبود روابط بین دو کشور را به سادگی می‌توان به فراموشی سپرد.

اجازه واشنگتن به اوکراین برای استفاده از تسلیحات آمریکایی برای حملات به کریمه

یکی از مقامات بلندپایه دولت آمریکا به روزنامه پولیتیکو گفته است که ایالات متحده به مقامات کی‌یف اجازه می‌دهد تا از سلاح‌های آمریکایی ارسال شده به اوکراین به عنوان کمک نظامی، برای حمله به اهدافی در شبه جزیره کریمه استفاده کند، زیرا این اقدامات را «دفاع از خود» می‌داند.

این مقام دولتی افزود: "البته ما این اهداف را انتخاب نمی‌کنیم و تمامی تسلیحاتی که ارائه کرده‌ایم صرفا با هدف دفاع از خود است. هر هدفی که آنها تصمیم بگیرند در خاک کشور مستقل اوکراین انتخاب کنند، طبق تعریف، یک هدف دفاع از خود است."

این روزنامه یادآور شده که این مقام مسئول در پاسخ به این سئوال روشن کننده در خصوص اینکه آیا واشنگتن شبه جزیره کریمه را در مفهوم "خاک مستقل اوکراین" لحاظ میکند یا خیر، پاسخ مثبت داد. او گفت: «بله، کریمه به اوکراین تعلق دارد.»

پیش از این، یکی از نمایندگان بلندپایه پنتاگون در یک نشست خبری اعلام کرده بودکه ایالات متحده سلاح‌هایی را به اوکراین منتقل نکرده که با آنها بتوانند تأسیسات نظامی روسیه در منطقه کریمه را هدف قرار دهد.

پوتین خواستار استقلال فناوری در صنعت کشتی سازی روسیه شد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه در نشستی درباره توسعه صنعت کشتی سازی این کشور اعلام کرد که جایگزینی برای همه واردات غیرممکن و غیر ضروری است، ولی دستیابی به استقلال در فناوری‌های مربوط به صنعت کشتی سازی بسیار ضروری است.

وی گفت: «در مجموع می‌خواهم تأکید کنم که وضعیت جهان و رفتار شرکای غربی ما یک بار دیگر نشان داده که باید صلاحیت‌های خود را در زمینه کشتی‌سازی فعال‌تر توسعه دهیم. قبلاً بارها این مسئله را گفته‌ام. جایگزین کردن تمامی واردات غیرممکن است و نیازی هم به انجام این کار نیست. ولی استقلال در زمینه موقعیت‌های حساسی مانند ساخت تجهیزات کشتی و در خصوص مهمترین فرآیندهای تولید و فناوری کشتی سازی اقدامی بسیار ضروری است.»

به گفته رئیس جمهوری روسیه، لازم است اطمینان حاصل شود که تا حد امکان عملیات تجهیز، مقاوم سازی و تعمیر کشتی‌ها در روسیه انجام شود. پوتین تاکید کرد که "روسیه تمامی امکانات لازم برای توسعه مطمئن و طولانی مدت کشتی سازی، از جمله تجربه و پیشرفت علمی در این زمینه و منابع و پایگاه صنعتی، و توان بالقوه عظیمی از دانشکده‌های علمی و طراحی را در اختیار دارد."

وزارت خارجه روسیه: از زرادخانه هسته‌ای خود فقط به عنوان پاسخ استفاده خواهیم کرد

ایوان نیچایف، معاون اداره اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که این کشور از زرادخانه هسته‌ای خود تنها به عنوان پاسخی به اقدامات مشابه از سوی سایر کشورها استفاده خواهد کرد.

این دیپلمات تاکید کرد: «روسیه به عنوان یک قدرت هسته‌ای، تا حد امکان مسئولانه عمل خواهد کرد. درگیری مستقیم با آمریکا و ناتو به نفع ما نیست. و دکترین نظامی روسیه تنها در پاسخ به تجاوز با استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی یا زمانی که موجودیت کشور در معرض تهدید واقعی قرار بگیرد، اجازه پاسخ هسته‌ای را اده است و این مسئله بارها و بارها اعلام شده است.»

چند روز قبل، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، برخی اخبار درباره برنامه روسیه برای استفاده از سلاح هسته‌ای در اوکراین را دروغ خواند و تاکید کرد که در جریان عملیات ویژه اصلاً نیازی به چنین اقدامی نیست.

دیپلمات روس: رویارویی با کشورهای غربی کاملاً واقعی است

ایوان نیچایف، معاون اداره اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه روسیه در یک نشست خبری اعلام کرد که در شرایط فعلی، رویارویی با کشورهای غرب کاملا واقعی است. وی گفت: رویدادهای اوکراین که آمریکایی‌ها و متحدانشان تا گردن بلند شده و تسلیحات مختلف از جمله سلاح‌های سنگین به کی‌یف داده‌اند، به وضوح نشان می‌دهد که درگیری با غرب جمعی کاملاً واقعی است.

وی یادآور شد که حتی در لحظات اوج جنگ سرد، رهبران کشورها حداکثر مسئولیت پذیری و احتیاط لازم را در زمینه ثبات راهبردی و امنیت بین المللی از خود نشان دادند. این دیپلمات افزود: ولی متأسفانه اکنون محافل لیبرال حاکم در ایالات متحده، انگلیس و اتحادیه اروپا به خود اجازه می‌دهند آشکارا درباره مجاز بودن کاهش آستانه استفاده از سلاح هسته‌ای صحبت کنند.

نیچایف در عین حال تاکید کرد که درگیری با آمریکا و ناتو به نفع طرف روسی نیست. به گفته وی، روسیه قصد ندارد از اصل غیرقابل قبول بودن درگیری مسلحانه بین قدرت‌های هسته‌ای عدول کند.

قدردانی روسیه از تصمیم کره شمالی برای به رسمیت شناختن استقلال دونتسک و لوهانسک

ماکسیم والکوف، معاون مدیر بخش اول آسیایی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که تصمیم جمهوری دموکراتیک خلق کره برای به رسمیت شناختن استقلال دو جمهوری مردمی دونتسک و لوهانسک و همچنین حمایت پیونگ یانگ از عملیات ویژه روسیه برای محافظت از مردم دونباس، ارزش زیادی برای مقامات مسکو دارد.

این دیپلمات در سخنرانی در مراسمی در سفارت کره شمالی در مسکو گفت: «روسیه از موضع اصولی رهبری کره شمالی که از همان ابتدا قویاً از عملیات نظامی ویژه روسیه در دونباس و تصمیم برای به رسمیت شناختن استقلال جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوهانسک حمایت کرد، قدردانی می‌کند.»

پیش از این پیتر ایلیچیف، مدیر بخش سازمان‌های بین المللی وزارت امور خارجه روسیه یادآور شده بود که مسکو در همکاری احتمالی آینده بین کره شمالی و دو جمهوی دونتسک و لوهانسک هیچ دخالت نخواهد کرد. ایلیچیف افزود: شورای امنیت سازمان ملل نیز حق دخالت در امور مربوط به همکاری دوجانبه دونتسک و لوهانسک با سایر کشورها را ندارد، زیرا در حال حاضر جمهوری‌های دونباس عضو سازمان ملل متحد نیستند.

تحولات روزهای گذشته پیرامون اوکراین را از لینک‌های زیر بخوانید:

تحولات اوکراین| آمریکا و اروپا خواستار تشکیل نشست شورای امنیت درباره اوکراین شدند/ آغاز اجرای قرارداد تحویل اس-400 روسیه به ترکیهتحولات اوکراین| ماکرون پروتکل‌های پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو را امضا کرد/ کیسینجر: وعده عضویت احتمالی اوکراین در ناتو سیاستی اشتباه بودتحولات اوکراین| هشدار روسیه به آمریکا درباره "نقطه غیرقابل بازگشت" در روابط دو کشور/ درخواست زلنسکی برای تمدید حکومت نظامی در اوکراینتحولات اوکراین| آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: هیچ "تهدید فوری" برای امنیت نیروگاه اتمی زاپوروژیه وجود نداردتحولات اوکراین| دیدگاه کرملین درباره دیدار پوتین و زلنسکی و مذاکره با کی‌یفتحولات اوکراین| مسکو: سوئیس بی‌طرفی خود را از دست داده است/ امتناع ترکیه از پیوستن به تحریم‌های ضدروسی در زمینه انرژی

انتهای پیام/

R7535/P/S8,89,1414/CT10 واژه های کاربردی مرتبط

  • سازمان ملل
  • ناتو
  • جنگ روسیه و اوکراین
  • اخبار "روسیه"

بیشتر بخوانید…

تحولات اوکراین| سفر دبیرکل سازمان ملل به اوکراین و دیدار وی با زلنسکی و اردوغان/ گفتگوی وزرای دفاع آمریکا و اوکراین درباره ادامه کمک نظامی غرب به کی‌یف
تحولات اوکراین| سفر دبیرکل سازمان ملل به اوکراین و دیدار وی با زلنسکی و اردوغان/ گفتگوی وزرای دفاع آمریکا و اوکراین درباره ادامه کمک نظامی غرب به کی‌یف
تحولات اوکراین| پوتین تلاش‌های غرب برای "حذف روسیه" را حماقت خواند/ فنلاند مرزهای خود با روسیه را تقویت می‌کند
تحولات اوکراین| نوام چامسکی: توقف کارشکنی و توافق صلح منافع مسکو و کی‌یف را تأمین می‌کند/ آمریکا قصد دارد روسیه را حامی تروریسم معرفی کند

Author: adminweb