تورم نقطه ای در قله ده ساله! /سهم بخش خدمات از کل کیک اقتصاد ایران

تورم نقطه ای در قله ده ساله! /سهم بخش خدمات از کل کیک اقتصاد ایران سایت خوان ۳۸۹۱۶۵۶ اقتصاد نیوز : تورم تولید کننده خدمات نیز مانند تورم کل کشور در سه اخیر وارد کانال های بالاتر تورم شده و از کانال ۲۰ درصد اکنون به مرز کانال ۵۰ درصد رسیده است.  تورم نقطه ای در قله ده ساله! /سهم بخش خدمات از کل کیک اقتصاد ایران

در میان بخش های اصلی اقتصاد ایران، بخش خدمات بیشترین حجم را دارد. به بیان ساده میان سه بخش کشاورزی، صنعت و خدمات، بخش خدمات بیشترین سهم را از حجم حقیقی یا همان کیک اقتصاد ایران را دارد.

به گزارش اقتصادنیوز، آمارهای تورم تولید کننده بخش خدمات نشان می دهد تورم به ثبت رسیده این بخش در بهار ۱۴۰۱ در تمامی شاخص های تورمی اعم از نقطه ای، سالانه و فصلی رکورد ۱۰ سال گذشته را شکسته است.

سهم بخش خدمات از کل کیک اقتصاد ایران

بخش خدمات به عنوان بزرگ ترین بخش اقتصاد کشور بالغ بر 57 درصد سهم از کل کیک اقتصادی ایران را در اختیار دارد، از همین رو تغییرات در این بخش بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش مرکز آمار از تورم تولید کننده به عنوان تورم پیشران در فصل بهار امسال، تورم نقطه به نقطه بخش خدمات نزدیک به 50 درصد به ثبت رسیده، این نرخ بالاترین تورم نقطه ای تولید کننده این بخش از ابتدای دهه 90 تا کنون محسوب می‌شود. در دیگر شاخص‌های تورمی، سالانه ( 12 ماهه) و فصلی نیز شاهد ثبت رکود تورم بخش خدمات در بهار امسال در بازه زمانی ده سال گذشته بوده‌ایم.

به طور کلی می‌توان گفت که در چند فصل گذشته در شاخص‌های تورمی بخش خدمات شاهد روندی صعودی بوده‌ایم، بررسی تورم نقطه‌ای در این بخش نشان می دهد با شروع سال 97 و آغاز دور جدید تحریم ها، این شاخص شروع به رشد کرده و از حدود 20 درصد به 50 درصد در بهار سال جاری رسیده است.

تورم تولید کننده خدمات نیز مانند تورم کل کشور در سه اخیر وارد کانال های بالاتر تورم شده و از کانال 20 درصد اکنون به مرز کانال 50 درصد رسیده است. همچین آنچه از آمارها بر می آید این است که از سال 97 تا کنون هرگاه وارد کانال بالاتر تورم شده ایم، هیچگاه تورم دوباره از این ارقام پایین تر نرفته است. به عبارتی اعداد خط کف حمایتی برای تورم ایجاد کرده اند. چنانچه تورم به اعداد فعلی خو کند یقینا در ادامه کاهش تورم در کشور امری مشکل خواهد شد. در ادامه گزارش به بررسی تورم نقطه ای و فصلی در 40 فصل گذشته پرداخته شده است.

متن کامل این گزارش را با تیتر «آژیر قرمز تورم در بزرگترین بخش اقتصاد ایران +نمودار» در اقتصادنیوز بخوانید.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.

این مطلب برایم مفید است 0 نفر این مطلب را پسندیده اند کپی شد اقتصاد ایران اقتصاد کشور بخش کشاورزی تورم شاخص

Author: adminweb