تونس: قانون اساسی جدید از امروز لازم‌الاجرا می‌شود

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، کمیسیون انتخابات تونس شامگاه سه شنبه نتایج نهایی همه پرسی پیش نویس قانون اساسی جدید این کشور را اعلام و تأکید کرد که این پیش‌نویس از روز چهارشنبه پس از امضای قیس سعید رئیس جمهور این کشور، اجرایی می‌شود.

کمیسیون انتخابات تونس تأکید کرد که پس از دریافت و بررسی شکایات و فرجام‌خواهی‌ها، رسما قبول و موافقت با متن پیش‌نویس قانون اساسی جدید تونس را اعلام کرد، مشروط بر اینکه متن کامل آن ظرف چند ساعت آینده در روزنامه رسمی جمهوری تونس منتشر شود.

کمیسیون مزبور سه‌شنبه اعلام کرد که 94.6 درصد از مجموع رای‌دهندگان به این همه پرسی «آری» گفتند و 5.4 درصد پاسخ «نه» دادند.

کمیسیون مستقل انتخابات تونس میزان مشارکت در رأی‌گیری همه‌پرسی قانون اساسی این کشور را 27.54 درصد اعلام کرد.

میزان مشارکت ضعیف در همه پرسی قانون اساسی تونس در حالی است که احزاب مخالف تونس از جمله «النهضه» این همه پرسی را غیر قانونی خوانده و تحریم کردند.

جنبش اسلامی النهضه معتقد است که قانون اساسی جدید بسترهای لازم را برای حاکمیت دیکتاتوری بر کشور فراهم می‎کند.

از سوی دیگر، طی روزهای گذشته صدها نفر علیه برگزاری همه‌پرسی قانون اساسی جدید در پایتخت تونس و مناطق مختلف این کشور تظاهرات کردند.

در پیش نویس قانون اساسی جدید تونس ساختار نظامی سیاسی این کشور از پارلمانی به ریاست جمهوری تغییر پیدا خواهد کرد و اختیارات رئیس جمهور افزایش پیدا می‎کند. همچنین نقش پارلمان کاهش و رئیس جمهور نخست وزیر و اعضای هیئت دولت را انتخاب می‎کند و آنان در برابر رئیس جمهور پاسخگو هستند.

انتهای پیام

Posted in Blog   

Author: adminweb