حمایت از تولید به هر قیمتی مطلوب نیست/ لزوم جایگزینی معدن به جای نفت

عضو کمیسیون عمران در گفت و گو با برنا

حمایت از تولید به هر قیمتی مطلوب نیست/ لزوم جایگزینی معدن به جای نفت |

  • خانه
  • | اقتصادی

| کد خبر: ۱۳۶۵۴۱۹ ارسال به دیگران | پرینت حمایت از تولید به هر قیمتی مطلوب نیست/ لزوم جایگزینی معدن به جای نفت

عضو کمیسیون عمران گفت: قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار و قانون مربوط به حمایت از شرکت های دانش بنیان که شعار سال جدید و مورد تاکید مقام معظم رهبری برای حمایت از تولید دانش بنیان، مهمترین قوانینی بود که هم به توسعه و هم اشتغال کمک قابل توجهی می کند.

مجتبی یوسفی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا اظهار داشت: مجلس در تلاش برای حمایت از نخبگان و اشتغال چه به صورت دانش بنیان و چه در مباحث دیگر پای کار ایستاده است. وی تاکید کرد: باید در این بخش نکته ای را فراموش نکنیم،حمایت بی چون و چرا تجربه تلخی بود که سبب ایجاد انحصار در برخی از مشاغل و تولیدات از جمله خودروسازی و لوازم خانگی شد. قطعا نباید این اتفاق در بخش ماشین آلات معدنی تکرار شود.

وی در ادامه اضافه کرد: در یک دهه گذشته دیدیم که حمایت های بدون برنامه و غیر کارشناسی چه آسیب های اجتماعی و اقتصادی را به دنبال داشته است. اینکه در همان بحث لوازم خانگی و خودرو این حمایت ها سبب کاهش کیفیت محصولات تولیدی شد، هرچند ایجاد اشتغال کرد اما به ساختار تولید و اقتصاد آسیب ایجاد کرد و مردم به نام تولید و اشتغال با جان و مال خود خسارت این سوءمدیریت را پرداخت می کنند. بنابراین باید حمایت از اشتغال و تولید بر اساس برنامه ریزی باشد.

او گفت: طی سه سال گذشته، ما شاهد واردات ماشین آلات معدنی و برخی از ماشین آلات راه سازی بودیم. ما مدافع تولید داخل در همه زمینه ها هستیم؛ مثلاً ماشین‌ سازی هایی مانند هپکو و غیره در این زمینه فعالیت دارند اما ظرفیت آنها در کمیت و کیفیت پایین است. اینکه باید از این تولید کنندگان تولید کنیم حرفی نیست اما این حمایت سبب افزایش هزینه تولید و خدمات را برای مردم افزایش می دهیم.

یوسفی اظهار کرد: از سوی دیگر، آنچه در دولت ها به خصوص در دولت قبل به آن توجه نشد این بود که معدن بهترین گزینه برای جایگزینی نفت است که مورد توجه و تاکید مقام معظم رهبری نیز هست، از سوی دیگر موضوع قابل توجه استحصال با کیفیت و تبدیل معادن به محصول نهایی با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت است .

وی گفت: مثلا حدود یک دهه قبل یکی از کشورهای خارجی محصول معدنی ما را نزدیک مرز با قیمت بسیار ناچیز به صورت خام خریداری می کرد و در کشتی تبدیل به محصول نهایی می کرد و مجدد به داخل ایران صادر می کرد!

نماینده اهواز ابراز کرد: وظیفه همه ما حمایت از تولید است اما نباید این حمایت غیرکارشناسی و به هر قیمتی باشد. ممانعت از واردات ماشین آلات تخصصی معدنیو تولید آن برای کشور صرفه اقتصادی ندارد و برای تولید باید هزینه زیادی پرداخت شود که این اصولی نیست.

وی گفت: به جای این کار باید از خام فروشی مواد معدنی و تولید محصول بی کیفیت در این بخش جلوگیری کنیم.وقتی تولید در معادن به دلیل ماشین آلات بی کیفیت و فرسوده که اساس تولید در این بخش است تعطیل شود، قطعا سبب بیکاری می شود اما با واردات ماشین آلات نو، به روز و تخصصی قطعا اشتغال رونق گرفته و سرعت تولید نیز بالا می رود، که متاسفانه این اتفاق نمی افتد و نشان دهنده بی برنامگی در این بخش است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان متذکر شد: هر زمان در هر بخشی انحصار ایجاد شود، چه تولید چه واردات باید شاهد بی برنامگی و برخی حواشی باشیم.وقتی ما امتیاز واردات را به یک شخص و یا یک خانواده می دهیم در حالی که صنعت و معدن کشور به این محصولی که وارد می شود نیاز دارد، قطعا شرایط خوبی ایجاد نمی شود. باید کار را به کاردان سپرد. در حال حاضر در دنیا اقتصاد بر پاشنه عرضه و تقاضا می چرخد. به عنوان مثال وقتی کسی تخحصص و توان مالی واردات یک ماشین معدنی مورد نیاز معادن را دارد باید به او کمک کرد.

انتهای پیام/

لینک کپی شد ارسال به دیگران

وبگردی

اشتغال حمایت از تولید مجلس شورای اسلامی نفت

عناوین مرتبط

  • تحریم ها بند نافمان را از نفت قطع می کند / لازم است حاکمیت موانع و تنگناهای موجود را با مردم مطرح کند

  • ارتقاء تولیدات پالایشگاه نفت بندرعباس

  • چرا با این همه ثروت که کرمانشاه دارد، جوانانش بیکارند؟!

  • تحول در تولید میعانات گازی درگرو تکمیل کارخانه های ان جی ال/ قول مساعد زنگنه برای تسریع در ساخت ان جی ال دهلران

  • همه تلاش ها باید برای تحقق عینی شعار سال متمرکز شود

نظر شما

نام ایمیل نظر خود را بنویسید: ارسال

Author: adminweb